loading...

Co to jest magnes trwały?

Skonstruowane na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym niedrogim rodzajem magnesu stałego. Ich skuteczność, mały gabaryt i niski koszt umożliwiły wielki postęp technik audio, w konstrukcji napędów elektrycznych plus wielu różnych branżach.

Magnesy neodymowe wyprodukowane są ze stopu określanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Przynależą do magnesów metalicznych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im wytwarzać mocne magnetyczne pole. Pierwiastki ziem rzadkich są drogie, ale pola magnetyczne są tak silne, iż można produkować bardzo niewielkie magnesy, zaś drobniejsze magnesy są w finalnym bilansie tańsze.

Podobnie jak w przypadku pozostałych silnie magnetycznych budulców, magnesy neodymowe są chrupkie, dlatego dodaje się im specyficzną osłonę ochronną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, czy mocno sprężystego surowca, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe występują w bogatych kategoriach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do skuteczności magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, jakie potrzebują osobnego, wolnego od metalu lokum. Maszyny takie posiadają magnesy, które działają z siłą blisko 3 Tesli.

Jakiekolwiek produkty ferromagnetyczne zatracają swój magnetyzm w wyniku ogrzewania; temperaturę, w jakiej tracą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe zatracają własną moc w obszarze temperatur od 80 oC do 230 oC i jest to zależne od typu magnesu. Chociaż skrajna temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest jednak niższa niż przy podobnych parametrach wielu innych produktów magnetycznych.

Magnesy neodymowe umożliwiły skonstruowanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Aby niewielka wkładka słuchawkowa miała wystarczającą skuteczność, żeby dźwięk rozbrzmiewał doskonale, magnesy w przetwornikach audio wymagają dużego pola magnetycznego. Choć douszne słuchawki występowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie nadawały się jednakże do odsłuchu o wysokiej próbie. Mały wymiar i odpowiednia wyrazistość oddawanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Wiele pomysłów na wykorzystanie neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są wykorzystywane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w silnikach elektrycznych, które wyręczają napędy spalinowe w modelach samolotów, łodzi i samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze modele neodymowych magnesów tworzą określone zagrożenia, o których trzeba powiedzieć. Dwa magnesy mogą przysunąć się nawzajem z odpowiednią energią, by się roztrzaskać lub nawet złamać palce, gdy ręka będzie akurat na linii ich przyciągania. Gdy dochodzi do połknięcia, dwa magnesy mogą zmiażdżyć przewód pokarmowy, powodując dyskomfort , a przede wszystkim niebezpieczne obrażenia. Mocne pola magnetyczne potrafią zakłócać działanie rozruszników serca. Są jednocześnie odpowiednio silne, by anulować dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej bądź z dysku. Okazalsze neodymowe magnesy nie mogą być przesyłane drogą powietrzną gdyż mogą utrudniać działanie nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasz serwis https://magnesy-neodymowe.pl nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube