loading...

Jak chronić powierzchnię magnesów z neodymu?.

Najsilniejsze obecnie odmiany magnesów, dysponujące niezwykłą mocą, są produkowane przede wszystkim z neodymu. Ten metal, pomimo niespotykanych parametrów i właściwości, dość szybko i gwałtownie reaguje z zawartym w powietrzu tlenem, co będzie powodować poważne uszkodzenie magnetycznego materiału.

Z tego też powodu powierzchnię przedmiotu z magnesu trzeba pokryć powłoką zabezpieczającą, której zadaniem ma być odcięcie od dostępu tlenu zawartego w powietrzu. Do odpowiedniej ochrony powierzchni magnesu będą odpowiednie powłoki posiadające grubość między kilka a kilkanaście mikrometrów, co jest naprawdę mało.

Dzięki temu ich rola ochronna jest spełniona w stu procentach, a jednocześnie tak mikroskopijna warstwa nie ma żadnego wpływu na siłę przyciągania.

W obecnej chwili najekonomiczniejszym i często wykorzystywanym materiałem na ochronne powłoki jest połączenie miedzi oraz niklu, charakteryzujące się też dużym poziomem trwałości. Bardzo dobrymi parametrami dysponują również cynkowe powłoki - z kolei te są bardzo trwałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Można je przez to używać w zastosowaniach technicznych, oraz w charakterze zabawek.

W takich zastosowaniach się nie sprawdzają kolejne często wykorzystywane powłoki, czyli miedziana, epoksydowa czy złota Ze względu na to, że łatwo można je uszkodzić, to rola ich głównie sprowadza się do ozdabiania.

Zabezpieczające powłoki nakłada się na powierzchnię magnesów paroma różnymi sposobami, co może wpływać na ich końcowe parametry. Magnes dysponujący dobrze zrobioną powłoką można bezpiecznie użytkować przez długi okres czasu, jednak nieodpowiednie jej nałożenie może spowodować powstanie odprysków czy złuszczeń.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasz serwis https://magnesy-neodymowe.pl nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube