loading...

Dynamo magnetyczne energia magnesów neodymowych.

Znane od lat, jednak dopiero dziś naprawdę uznawane w rozgrywce o naszą perspektywę.

Mnóstwo elektrowni stosuje ruch magnesów do przetwarzania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Przez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną stając się tym samym doskonałym panaceum dla przemysłu z uwagi na nieskomplikowaną architekturę, ale też na zdrowy rodzaj wytwarzanej energii. Połączona energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z przewodu miedzianego pobudza przepływ elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Należy mieć w pamięci, iż generator elektryczny użytkujący efekt indukcji magnetycznej nie "czyni" wciąż obecnego w przewodniku ładunku elektrycznego, zaś tylko go "przesuwa". Da się to to porównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, natomiast nie "tworzy" wody w rurach.

Zrozumiałość struktury projektu sprawia, że umiesz osobiście wykonać generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z materiałów, jakie kupisz w markecie ewentualnie posiadasz w swoim domowym warsztacie. Wykonanie takiego generatora to przyjemny test, który jest sposobem na wykazanie mocy generatorów magnetycznych. Potrzebne materiały to rurka z budulca, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Magnes, wielkością pasujący do średnicy przygotowanej rurki (nie musi być okrągły czy kulkowy byleby nie był zbyt drobny). Trochę metrów osłoniętego przewodu miedzianego (porcja uzależniona jest od średnicy tulei). Tekturka, taśma izolacyjna oraz niewielkiej mocy żarówka LED.

Z tekturki należy wyciąć dwa kręgi z centralnym otworem tak żeby dało się je umocować na rurce. Otoki trzeba przymocować mniej więcej 25 mm od siebie zachowując zarazem orientacyjnie 10 mm na obu końcach rurki. Całość otulić taśma izolacyjną między otokami z kartonu oraz na zewnętrznych stronach tulei. Następnie drut miedziany nawinąć wokół tulei pomiędzy otokami z tektury, od 1000 do 2000 razy, zostawiając parę centymetrów końcówek drutu na początku i na końcu, zwisających swobodnie, by dało się następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Mocując nasze źródło światła końcówki przewodów można zwyczajnie opleść wokół siebie i zabezpieczyć taśmą izolacyjną oczywiście po to by żarówka składała się na spójną całość z poprzednio gotowym elementem na którym zawinęliśmy drut. Wewnątrz rurki lokujemy magnes. Teraz zatykamy końcówki rurki i generator prądu jest skończony. Jedyne co potrzeba to konstrukcję uruchomić, na przykład potrząsając ręką, w taki sposób by magnes w środku tulei przemieszczał się z jednego skraju na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Jasne, że w opisanym eksperymencie generator wprowadzamy w ruch energią naszych mięśni. To samo dzieję się kiedy podłączymy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie uruchamiają rower, zaś koło roweru porusza dynamem, dynamo wówczas wytwarza potrzebny prąd nieodzowny do uruchomienia oświetlenia. Na owej zasadzie działają również lampy z dynamem, które przeważnie poruszamy przy pomocy korbki ładując tą metodą akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich sprawnie można zamienić na siłę wody, wiatru bądź morskich fal.

Oczywiście techniki produkujące w taki sposób znaczne ilości energii elektrycznej są znacznie bardziej złożone, lecz co do podstawy działają identycznie jak nasz eksperymentalny amatorski generator magnetyczny stworzony w domowych warunkach.

Polecamy wypróbować by naocznie osądzić i pokazać innym jak łatwo jest uczestniczyć w walce o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasz serwis https://magnesy-neodymowe.pl nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube