loading...

Zastosowania magnesów w naszym powszednim życiu.

W ciągu dnia mnóstwo razy kontaktujesz się z magnesami niejednokrotnie nie zdając sobie z tego sprawy. Odgrywają one znaczącą rolę w różnorodnej rodzinie narzędzi, od zwykłych zabawek, słuchawek i głośników lub kart kredytowych po profesjonalne narzędzia choćby sprzęt do rezonansu magnetycznego. Format magnesów mieści się w granicach od zaledwie dostrzegalnych kropek po przemysłowe bestie o wadze kilku ton. Te duże są wyraźnie widoczne, te malutkie często ukryte są w środku rozmaitych narzędzi gospodarstwa domowego, biurowych, medycznych bądź handlowych, wykonując indywidualną funkcję w ciszy i pozostając przy tym zupełnie niewidocznymi.

Elektronika i komputery.

W komputerach używa się magnesów do przechowywania informacji na przykład na dyskach twardych. Magnesy zmieniają położenie tworzywa magnetycznego na nośniku danych w segmentach, które odtąd reprezentują binarne dane. Następnie komputer rozpoznaje kierunek ze wszystkich zapisanych segmentów materiału magnetycznego i zamienia je na dane zrozumiałe dla każdego użytkownika. W niewielkich głośnikach znajdujących się w komputerach, telewizorach oraz radiach też używa się magnesów. Posadowiona w głośniku druciana cewka i magnes przetwarzają sygnały elektroniczne w wibracje dźwiękowe.

Energia elektryczna , a także inne branże.

Magnesy dają nam bogaty arsenał wdrożeń w wielu branżach przemysłu. W generatorach elektrycznych przekształcają energię mechaniczną w elektryczność, jednocześnie silniki elektryczne stosują magnesy do przemiany elektrycznej energii ponownie w energię mechaniczną. Podczas recyklingu elektromagnesy w dźwigach chwytają i przenoszą duże kawałki metalu, a niektóre ważą tysiące kilogramów. Kopalnie używają magnetycznych separatorów do oczyszczania potrzebnych rud metali od rozbitej skały. W przetwórstwie spożywczym omawiane magnetyczne separatory wykluczają małe fragmenty metalu z ziaren oraz różnych sypkich lub płynnych towarów spożywczych. Gospodarze hodujący bydło korzystają z magnesów do wyłapywania fragmentów metalu, które czasami krowy zdołają zjeść na pastwisku. Krowa zjada magnes wraz z pożywieniem. To wcale nie jest kawał. Magnes przemieszczając się przez organizm zwierzęcia wyłapuje drobinki metalu.

Zdrowie i medycyna.

Magnesy trafiają się w poszczególnych powszechnie stosowanych urządzeniach leczniczych, takich jak urządzenia do rezonansu magnetycznego. Wykorzystują one mocne pole magnetyczne do generowania radarowego sygnału radiowego z wnętrza ciała, stosując sygnał do stworzenia doskonałego, dokładnego widoku kości, narządów oraz pozostałych tkanek. W takich urządzeniach magnes jest niezwykle skuteczny - tysiące razy silniejszy niż popularne magnesy hobbistyczne. Szczególnym wykorzystaniem medycznym magnesów jest usuwanie nowotworów. Lekarz wstrzykuje wrażliwy magnetycznie płyn w obszar nowotworu i używa mocnego magnesu do wytwarzania energii termicznej w okolicy zakażonej. Ciepło zabija komórki nowotworowe bez szkody dla zdrowych narządów.

W domu.

Chociaż możliwe, że jest to dla Was nie oczywiste, ale w zwykłym domu znajduje się mnóstwo magnesów. Lodówki pełne są magnesów które przytrzymują papiery, otwieracze do butelek tudzież inne niewielkie przedmioty wieszane na zwykle metalowych drzwiach lodówki. Kompas podręczny wykorzystuje igłę magnetyczną, by określić kierunek na północ. Ciemny pasek magnetyczny z tyłu karty kredytowej przechowuje personalia w identyczny sposób, jak w komputerze dysk twardy. Odkurzacze, roboty kuchenne , a także pralki mają napędy elektryczne, które pracują dzięki zastosowaniu magnesu. Magnesy działają w telefonach, alarmach do wrót i w dziecięcych zabawkach. Nasz byt dookoła nas jest pełen magnesów.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasza firmowa strona https://magnesy-neodymowe.pl już nie obsługuje Microsoft IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube