loading...

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, ale dopiero dzisiaj faktycznie uznawane w grze o naszą przyszłość.

Mnóstwo elektrowni stosuje ruchome magnesy do przekształcania energii kinetycznej oraz magnetycznej w prąd elektryczny. Poprzez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne wytwarzają energię elektryczną stając się tym samym doskonałym rozstrzygnięciem dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną architekturę, jednak też na ekologiczny profil produkcji energii. Zespolona energia pola magnetycznego i dodatkowo obrót magnesu w cewce z drutu miedzianego wywołuje przepływ elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Wypada pamiętać, iż generator elektryczny wykorzystujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "tworzy" nieustannie obecnego w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, a jedynie go "porusza". Wolno to przyrównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, jednak nie "produkuje" wody w rurach.

Prostota struktury projektu powoduje, iż umiesz osobiście stworzyć generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z materiałów, które dostaniesz w hipermarkecie ewentualnie masz w własnym rodzinnym składziku. Wykonanie takiego generatora to dobry eksperyment, który jest sposobem na wykazanie zdolności generatorów magnetycznych. Konieczne produkty to tuleja z budulca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Zasadniczym elementem jest magnes, wielkością odpowiadający średnicy stworzonej rurki (nie potrzebuje być kulką czy owalem ale nie powinien być zbyt mały). Trochę metrów osłoniętego drutu miedzianego (długość zależna jest od średnicy tulei). Wręcz skrawek twardej tektury, izolacyjna taśma i niewielka żarówka LED.

Z kartonu trzeba wyciąć dwa pierścienie tak aby można je było umocować na rurce. Otoki powinno się umieścić mniej więcej 25 mm od siebie zostawiając dodatkowo orientacyjnie 10 mm na obu stronach rurki. Taką konstrukcję otulić taśma izolacyjną między kawałkami tektury oraz na zewnętrznych stronach tulei. Następnie przewód miedziany owinąć wokół pojemnika między kawałkami tektury, od 1000 do 2000 razy, zachowując kilka centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, zwisających luźno, aby była możliwość następnie dołączyć do nich nasz źródło światła. Mocując żarówkę końcówki kabli można zwyczajnie owinąć dookoła siebie i również zaizolować taśmą izolacyjną tak by żarówka składała się na nierozerwalną całość z poprzednio gotowym pojemnikiem na którym zawinęliśmy przewód. W zbiorniku lokujemy magnes. Teraz zamykamy końcówki tulei i w ten sposób generator prądu jest gotowy. Teraz wystarczy konstrukcję wprawić w ruch, tak by magnes w środku rurki przesuwał się z jednego końca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w tym teście generator wprawiamy w ruch energią swoich mięśni. Identycznie się zdarza jeżeli uruchomimy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie napędzają rower, a koło roweru kręci dynamem, dynamo w efekcie wytwarza potrzebny strumień energii elektrycznej nieodzowny do włączenia oświetlenia. Na tej podstawie pracują także latarki z dynamem, które zwykle napędzamy przy użyciu korbki ładując tą metodą akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich sprawnie można zmienić na siłę wody, wiatru lub morskich fal.

Jasne, że technologie wytwarzające , wykorzystując tą procedurę, znaczne ilości mocy elektrycznej są znacznie bardziej skomplikowane, lecz co do podstawy funkcjonują identycznie niczym nasz własny amatorski generator magnetyczny skonstruowany w domowych warunkach.

Namawiamy doświadczyć by samodzielnie zweryfikować i w ten sposób pokazać innym jak prosto jest zabiegać o zdrowe powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, lecz nasza firmowa strona https://magnesy-neodymowe.pl nie wspiera już Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Google Chrome, Microsoft Edge lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube