loading...

Co to jest magnes trwały?

Odkryte pod koniec minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym dostępnym typem magnesu trwałego. Ich skuteczność, drobny wymiar i niewysoki koszt umożliwiły ogromny rozwój technologii audio, w budowie napędów elektrycznych i wielu innych obszarach.

Magnesy neodymowe wykonane są ze konglomeratu określanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im produkować intensywne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są drogie, ale magnetyczne pola są tak niezwykle skuteczne, że można tworzyć naprawdę drobne magnesy, zaś drobniejsze magnesy są w końcowym rachunku tańsze.

Identycznie jak w wypadku innych silnie magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są kruche, więc dodaje się im specjalną warstwę profilaktyczną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, czy mocno sprężystego budulca, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe występują w różnych kategoriach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to zatem do zdolności magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które zmuszają do posiadania szczególnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Maszyny te posiadają magnesy, które pracują z siłą mniej więcej 3 Tesli.

Wszystkie produkty ferromagnetyczne zatracają własny magnetyzm w rezultacie ocieplania; temperaturę, w jakiej trwonią własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe tracą swoją moc w zakresie temperatur od 80 oC do 230 stopni C i jest to zależne od asortymentu magnesu. Choć skrajna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest jednak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu innych produktów magnetycznych.

Neodymowe magnesy zapewniły skonstruowanie specjalistycznych słuchawek dousznych. Aby mała wkładka słuchawkowa wykorzystywała odpowiednią skuteczność, żeby dźwięk brzmiał dobrze, magnesy w przetwornikach audio żądają mocnego pola magnetycznego. Chociaż słuchawki douszne funkcjonowały przed magnesami neodymowymi, nie przydawały się jednakże do odsłuchu o idealnej jakości. Miniaturowy gabaryt i dobra dokładność przetwarzanego dźwięku wkładek dousznych przyczyniły się do rozwoju odtwarzacza MP3.

Mnóstwo zastosowań neodymowego magnesu wymyślili Hobbyści. Są wykorzystywane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w silnikach elektrycznych, które wyręczają silniki spalinowe w modelach samolotów, łodzi i samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze gatunki magnesów neodymowych generują pewne ryzyka, o których warto wiedzieć. Dwa magnesy mogą przybliżyć się nawzajem z odpowiednią mocą, aby się roztrzaskać lub nawet złamać palce, jeśli dłoń znajdzie się na drodze ich przyciągania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, sprawiając ból , a przede wszystkim mocne zranienia. Mocne pola magnetyczne potrafią upośledzać działanie rozruszników serca. Są jednocześnie odpowiednio mocne, by anulować dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej czy z dysku. Magnesy neodymowe o znacznych gabarytach nie mogą być transportowane transportem lotniczym bowiem mogą utrudniać pracę urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasza strona https://magnesy-neodymowe.pl już nie wspiera IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Mozilla Firefox, Google Chrome lub Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube