loading...

Co to jest magnes stały?

Wynalezione pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym niedrogim rodzajem magnesu stałego. Ich skuteczność, niewielki gabaryt oraz niewysoki koszt zainicjowały ogromny postęp technik audio, w architekturze motorów elektrycznych plus wielu różnych branżach.

Magnesy neodymowe wykonane są ze konglomeratu zwanego NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Są w grupie magnesów metalowych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich umożliwia im generować silne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, lecz pola magnetyczne są tak skuteczne, iż można tworzyć wyjątkowo niewielkie magnesy, a mniejsze magnesy są w finalnym bilansie tańsze.

Identycznie jak w charakterystyce innych silnie magnetycznych budulców, magnesy neodymowe są kruche, dlatego wzbogaca się je o specjalną warstwę profilaktyczną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, bądź bardziej elastycznego surowca, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe występują w rozmaitych mutacjach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to w tej wersji do skuteczności magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które zmuszają do posiadania szczególnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Urządzenia te mają magnesy, które działają z mocą około 3 Tesli.

Wszelkie materiały ferromagnetyczne tracą swój magnetyzm w efekcie nagrzewania; temperaturę, w jakiej niszczą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy tracą swoją moc w zakresie temperatur od 80 oC do 230 stopni C i jest to zależne od gatunku magnesu. Chociaż najniższa temperatura jest wyższa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest jednak niższa niż przy podobnych parametrach wielu kolejnych wyrobów magnetycznych.

Neodymowe magnesy umożliwiły powstanie specjalistycznych słuchawek dousznych. Aby niewielka wkładka słuchawkowa miała właściwą siłę, by dźwięk brzmiał dobrze, magnesy w przetwornikach audio potrzebują dużego pola magnetycznego. Chociaż douszne słuchawki funkcjonowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie przydawały się wszakże do odsłuchu o idealnej jakości. Niewielki wymiar plus odpowiednia wyrazistość odtwarzanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Wiele pomysłów na wykorzystanie neodymowego magnesu wymyślili Hobbyści. Są wykorzystywane nawet do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w napędach elektrycznych, które wymieniają silniki spalinowe w modelach samolotów, łodzi oraz samochodów. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Potężniejsze rodzaje neodymowych magnesów tworzą realne ryzyka, o jakich trzeba powiedzieć. Dwa magnesy mogą przyciągnąć się wzajemnie z dostateczną energią, by się rozkruszyć lub nawet połamać palce, jeżeli dłoń będzie akurat na trasie ich przyciągania. W wypadku połknięcia, dwa magnesy mogą zmiażdżyć przewód pokarmowy, wywołując ucisk , a przede wszystkim niebezpieczne zranienia. Silne pola magnetyczne potrafią zakłócać pracę rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest również wystarczająco silne, by anulować informacje z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej lub z dysku. Magnesy neodymowe o znacznych gabarytach nie mogą być przesyłane drogą powietrzną ponieważ mogą upośledzać działanie urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasz firmowy serwis https://magnesy-neodymowe.pl nie wspiera już przeglądarki Internet Explorer. Zaktualizuj przeglądarkę na Google Chrome, Mozilla Firefox albo Microsoft Edge.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube