loading...

Sposoby zabezpieczenia powierzchni neodymowych magnesów - opis najczęściej stosowanych

Najsilniejsze obecnie rodzaje magnesów, dysponujące niesamowitą mocą, produkuje się ze stopu neodymu. Metal ten, mimo swoich niesamowitych parametrów i właściwości, reaguje szybko i gwałtownie z tlenem zawartym w powietrzu, co spowodować może powstawanie uszkodzeń materiału magnetycznego.

Aby to wyeliminować powierzchnia magnesu musi zostać pokryta powłoką ochronną, chroniącą przed znajdującym się w powietrzu tlenem. Używane obecnie powłoki są cieniutkie, ich całkowita grubość to tylko dwanaście-piętnaście mikrometrów.

Tym sposobem ich rola zabezpieczająca jest całkiem spełniona, a przy tym tak cienka warstwa nie ma istotnego wpływu na parametry przyciągania.

Aktualnie do tworzenia ochronnych powłok wykorzystuje się między innymi połączenie miedzi oraz niklu, materiał ten jest równocześnie ekonomiczny, tani i zachowuje dużą trwałość Świetnymi parametrami dysponują też powłoki z cynku - z kolei te są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Różne gałęzie przemysłu czy zabawki to tylko niektóre z możliwości wykorzystania magnesów posiadających tego typu powłoki.

Do takich rzeczy nie będą się nadawać inne często wykorzystywane powłoki, to znaczy miedziana, epoksydowa czy złota Spełniają one przede wszystkim rolę dekoracyjną, ponieważ są dość delikatne i są łatwe do uszkodzenia.

Na dzień dzisiejszy można zastosować kilka różnych technik, służących do nakładania na powierzchnię magnesów powłok zabezpieczających. Wykonana w odpowiedni sposób ochronna powłoka będzie zabezpieczała magnes na długie lata, ale wszelkie błędy w czasie nakładania spowodować mogą łuszczenie i odpryśnięcia.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie przykro nam, ale nasza strona https://magnesy-neodymowe.pl nie wspiera IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube